Loading

Alüminyum Palet Nedir ?

Alüminyum Palet Nedir ?

Alüminyum palet nedir ? cevabına gelirsek en kısa; tanımı ile taşıma eylemi sürecinde, her işlemde kullanılır. Bu da paleti oldukça verimli bir araca dönüştürür. Her alüminyum palet, forklift tarafından taşınabilecek şekilde üretilir.  Bu nedenle, ızgaralar arasında forklift çatallarının girebileceği kadar boşluk bulunur. Taşıma işleminin en önemli prensiplerinden bir tanesi, bir seferde taşınacak malın miktarı, mümkün olduğunca büyük ve standart boyutlarda olmalıdır.

alüminyum palet nedir ?

Alüminyum Paletin Özellikleri

Hijyenik uygunluk ve yüksek mukavemet açısından tercih edilen alüminyum veya paslanmaz paletler ağırlıklı olarak ilaç ve gıda sektöründe tercih edilmektedir. İlaç ve kimya ve gıda sektöründen gelen talepler üzerine alüminyum palet imalatına da başlamıştır. Özellikle yurtdışında çok daha yaygın bir biçimde kullanılan alüminyum paletler ülkemizde de sektörel bazlı gereklilikler dolayısıyla talep edilmektedir. Paletler yapıldıkları malzemelere göre gruplandırılırken aynı zamanda tek yüzlü ve çift yülü olarak da birbirinden ayrılmaktadırlar. Tek yüzlü paletler sıra halinde taşınacak mallar için uygunken, çift yüzlü paletler ise üst üste dizilerek taşınacak mallar için uygundur. Palet seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk husus paletinizin tek yüzlü mü çift yüzlü mü olacağıdır. Sonrası ise paletin hangi malzemeden yapıldığına, kalitesine ve maliyetine dikkat etmeniz gerekir. Kötü kalitede olan paletler zaman, para ve iş gücü kaybına yol açabilir. Bu nedenle kaliteli ve uzun ömürlü palet seçmekte yarar var.

 

Geleneksel olan paletler ahşaptan yapılan paletlerdir. Fakat, bu paletler gereksinimleri karşılamadığı için paletler farklı malzemelerden yapılmaya başlanmıştır. Alüminyum palet üretimi de gereksinim sonucu ortaya çıkmış olup hafifliği ve dayanıklılığıyla pek çok alanda kullanılıyor. Alüminyum palet, palet çeşitleri arsında en uzun ömürlü olan paletlerdir. Ortalama 10 ila 20 yıl arasında ömürleri vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir